Po wprowadzeniu stanu wojennego Mieczysław Gil uciekł milicjantom, którzy przynieśli decyzję o jego internowaniu, przez balkon. Przedostał się do nowohuckiego kombinatu i stanął na czele strajku hutników.
Już we wrześniu 1980 roku Stanisław Handzlik zaangażował się w działalność powstającego związku. Był jednym z organizatorów późniejszych strajków w krakowskiej Hucie im. Lenina.
Marzył o skonstruowaniu roweru na miarę XXI wieku. Na co dzień nie bał się otwarcie występować przeciwko reżimowi. Przez krnąbrną postawę siedział w więzieniu, ale pomogła mu ona osiągnąć pozycję lidera w regionie, z ambicjami na przywództwo w całej Solidarności.
„Agent UB”, szef „Czerwonego Jastrzębia”, „Zdrajca Solidarności”… Takie i podobne określenia przywarły do Jarosława Sienkiewicza, pierwszego przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego NSZZ „Solidarność” w Jastrzębiu-Zdroju. Twardych dowodów jednak na agenturalność Jarosława Sienkiewicza, mimo licznych starań, nie znaleziono.
Chociaż posiadał legitymację partyjną, był pierwszym represjonowanym członkiem NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu.
„Przewodził grupie reprezentujących politykę dyplomacji, mediacji i realizmu politycznego, głosił zasady współżycia społecznego oparte na poszanowaniu godności i wolności człowieka, na tolerancji i wzajemnym zrozumieniu, na sprawiedliwości i prawie równym dla wszystkich, na uznaniu pracy ludzkiej za wartość moralną” – oceniali w 1982 r. rozpracowujący Tadeusza Mazowieckiego w ramach sprawy o kryptonimie „Boss” funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa.
Była jednym z najważniejszych działaczy związkowych na Wybrzeżu.
Stał się znany jako przywódca strajku w Szczecinie oraz sygnatariusz pierwszej umowy z komunistami.
Lipcowy strajk 1980 r. w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie wyniósł Stanisława Daniela do roli czołowego działacza NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego w latach 1980–1981.
Andrzej Gwiazda był jedną z najważniejszych postaci Sierpnia.