Od likwidacji PSL w latach 40. XX wieku nie było w Polsce takiej aktywności środowisk rolniczych, jak to miało miejsce w latach 1980 i 1981. Chęć posiadania własnej niezależnej organizacji wyzwoliła w polskich chłopach pokłady niespotykanej energii. Chcieli mieć własną, niezależną od władz organizację, która reprezentowałaby ich interesy.
Zdjęcia ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej
Ogólnopolski Zjazd Delegatów NSZZ Rolników Indywidualnych w Poznaniu 8-9 marca 1981 r. Zdjęcia: Archiwum IPN
Manifestacja 12 maja 1981 roku w Warszawie, w dniu zarejestrowania przez Sąd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność". Zdjęcia z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
Po prawie dziewięciu miesiącach zmagań o uznanie niezależnej reprezentacji wsi – 12 maja 1981 roku – zarejestrowano NSZZ Rolników Indywidulanych „Solidarność”.
Po podpisaniu porozumień sierpniowych i rejestracji „Solidarności” robotniczej działacze chłopscy podjęli starania o stworzenie niezależnego związku rolniczego. Nastąpiła to jednak dopiero w maju 1981 r.
Powstanie niezależnych związków zawodowych rolników indywidualnych w 1981 roku poprzedziła aktywność wielu środowisk wiejskich, od 1977 roku organizujących różne formy samoobrony i oporu.